شستشوی خوشخواب در خانه

شستشوی خوشخواب در خانه

قالیشویی ساقدوش : خوشخواب ها یکی از لوازمی هستند که در خانه کاربرد بسیار دارند. این لوازم پر مصرف با گذشت زمان کثیف و آلوده می‌شوند.بنابراین نیاز به شستشوی کامل و اصولی دارند تا منجر به ایجاد بوی نامطبوع یا بیماری نشوند. انجام این کار در خانه ممکن است کمی دشوار باشد. درصورتیکه از انجام ان در خانه مطمئن نیستید می‌توانید از یک مجموعه خدماتی معتبر کمک بگیرید.

 شستشوی خوشخواب در خانه

مراحل شستشوی خوشخواب در منزل

با توجه به اینکه خوشخواب هم مانند سایر وسایل در اثر استفاده مداوم آلوده شده  و نیاز به شستشو دارد. شستشوی تشک خوش‌خواب در منزل می‌تواند با رعایت توصیه‌های مراقبتی در زمان شستشوقابل انجام است. در ادامه مراحل مختلف شستشوی تشک را به شکل کامل توضیح داده‌ شده است:

آماده‌سازی تشک:

قبل از شروع فرآیند شستشو، تشک را از تخت‌خواب بیرون بیاورید و آن را به آرامی بر روی زمین یا سطحی صاف قرار دهید. این کار به تسهیل فرایند شستشو کمک می‌کند و شما به راحتی به کناره‌های خوشخواب برای شستشو دسترسی دارید. روکش های تشک را خارج کنید و به صورت جداگانه شستشو دهید.

انتخاب شوینده مناسب:

بعد از خارج کردن تشک از تخت شوینده مناسبی برای شستشوی تشک انتخاب کنید. درصورتیکه ازشوینده مناسب برای مبلمان خود اطلاع ندارید بهتر است با جستجو در اینترنت و یا مطالعه دفترچه راهنمای تشک ( درصورت وجود) شوینده مناسب را تهیه کنید. در غیر این صورت می‌توانید از فروشنده‌های مواد شوینده اطلاعات کسب کنید. استفاده از شامپو فرش نیز برای شستشوی خوشخواب متداول است.

پاک کردن گرد و خاک:

در مرحله بعد بوسیله جاروبرقی تمام گرد و غبار و آلودگی‌های روی خوشخواب را پاک کنید. این کار در نتیجه نهایی بعد از شستشو تاثیر چشمگیری دارد. گرد و خاک در حالتی که خوشخواب خیس باشد سخت تر پاک می‌شود.

تمیز کردن لکه ها:

اگر تشک دارای لکه‌ها یا آلودگی‌های ظاهری باشد، آن را با محلول‌های پاک‌کننده یا لکه‌بر مخصوص تمیز کنید. بگذارید محلول به مدت چند دقیقه بماند و سپس با یک پارچه تمیز و نرم لکه را تمیز کنید. این کار را تمیز شدن کامل لکه ادامه دهید.

شستشوی کلی تشک

در این مرحله و بعد از پاک کردن گرد و غبار و لکه‌ها، شوینده مناسب برای شستشوی خوشخواب را که معمولا از جنس فوم هستند را بر روی خوشخواب ریخته و با استفاده از یک دستمال یا برس نرم آن را روی سطح خوشخواب به شکل دورانی پخش می‌کنیم تا سطح خوشخواب تمیز شود. سپس بوسیله یک دستمال تمیز شوینده را جمع کرده و سطح خوشخواب را خشک نمایید.

خشک کردن خوشخواب

در مرحله آخر تا جای ممکن خوشخواب را خشک کنید و آن را در محیطی با تهویه مناسب قرار دهید تا از رشد باکتریها، طولانی شدن مدت خشک شدن تشک و در نهایت بوی نامطبوع ناشی از ماندن رطوبت و رشد باکتری‌ها جلوگیری شود.

بازگرداندن تشک به تخت‌خواب:

پس از خشک شدن تشک، آن را به تخت‌خواب برگردانید و روکش‌های شسته شده را به آن بازگردانید. توصیه می‌شود تشک را حداقل یک بار در سال شستشو دهید تا نظافت اتاق خواب شما حفظ شود.

شستشوی تشک خوشخواب با استفاده از بخارشوی

روش دیگری که برای شستشوی خوشخواب در منزل از آن استفاده می‌شود شستشوی خوشخواب با استفاده از دستگاه بخارشوی است.

  • تشک را از تخت خارج کنید
  • تشک خوشخواب را از تخت خارج کرده و روکش های آن را بشویید.
  • شوینده مناسب را انتخاب کنید
  • شوینده مناسب برای شستشوی خوشخواب را انتخاب کنبد. درصورتی که برای انتخاب آن مطمئن نیستید می‌توانید از یک فروشنده سوال کنید.

بخارشوی را آماده کنید

شوینده مناسب و مقدار کافی آب را درون بخارشوی بریزید و صبر کنید تا درجه حرارت آن به دمای مطلوب برسد. سپس با استفاده از بخارشوی تمام سطح خوشخواب را تمیز کنید. توجه داشته باشید که با حرکات یکنواخت بخارشوی را حرکت دهید و برای مدت طولانی در یک قسمت آن را نگه ندارید. این کار ممکن است باعث آسیب رسیدن به تشک خوشخواب شود.

خشک کردن خوشخواب

بعد از شستشو بوسیله بخارشوی باید آن را در محلی با تهویه مناسب قرار دهید تا کاملا خشک شود. ماندن رطوبت در خوشخواب باعث رشد قارچ‌ها و ایجاد بوی نامطبوع می‌شود.

استفاده از خدمات یک مجموعه خدماتی

درصورتیکه امکان شستشوی خوشخواب در منزل را ندارید بهتر است از خدمات یک مجموعه خدماتی استفاده نمایید. شستشوی خوشخواب بدون دانش کافی ممکن است به آن آسیب برساند.

شستشوی خوشخواب در خانه

نکات شستشوی خوشخواب در خانه

  • بهتر است از روکش‌های ضخیم برای تشک تخت خود استفاده کنید تا خوشخواب کمتر کثیف شود.
  • روکش‌ها را در بازه‌های زمانی مشخص شستشو دهید.
  • درصورت امکان بعد از شستشو تشک را در مقابل نور آفتاب قرار دهید تا باکتری‌ها و ذرات میکرسکوپی آلاینده از میان برود.
  • برای پاک کردن گرد و غبار بهتر است که هر چند وقت یکبار با استفاده از جاروبرقی تشک‌ها تمیز شود.
  • استفاده از شوینده‌های خانگی مانند جوش شیرین می‌تواند برای پاک کردن انواع لکه از روی خوشخواب مناسب باشد.
  • از شوینده‌های خیلی قوی با رایحه قوی استفاده نکنید. زیرا بوی ناشی از مواد شوینده در خوشخواب باقی می‌ماند و ممکن است آزار دهنده باشد.

 

نتیجه گیری

شستشوی خوشخواب یکی از کارهای ضروری برای حفظ نظافت اتاق خواب شما است. انجام اصولی این کار کمی دشوار است و نیاز به تجهیزات و دانش کافی دارد. درصورتیکه از نحوه انجام دادن آن مطمئن نیستید بهتر است تا انجام آن را به یک مجموعه خدماتی معتبر بسپارید. همچنین با کسب اطلاعات درباره نحوه شستشوی آن به راحتی می‌توانید این کار را در منزل انجام دهید. به خاطر داشته باشید که همانطور که شستشوی خوشخواب به شکل مرتب بسیار مفید است انجام این کار به دفعات بسیار زیاد می‌تواند تشک را خراب کند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

خدمات ما

شستشوی فرش

بخار شویی

مبل شویی

رفوگری

موکت شویی

شستشوی خوشخواب