بهترین روش های تمیز کردن لکه های مبل در خانه

پاک کردن لکه مبل

قالیشویی ساقدوش : در خانه یا محل کار از مبل ها بسیار استفاده می‌شود. از وسایل کاربردی و لازم برای هر خانه مبل‌ها هستند. مبل ها جلوه زیبایی به خانه می‌بخشند. علاوه براین هرگاه سخن از راحتی در خانه بیاید، ناخودآگاه مبل‌ها را یاد می کنیم. بنابراین به طور طبیعی تمیز و زیبا نگه داشتن مبل‌ها امری مهم است. اما پاک کردن لکه ها و تمیز کردن آنها از روی مبل می‌تواند ساده و آسان باشد. نکته های تمیز کردن لکه مبل در خانه را در ادامه مطلب با هم مرور می کنیم. شستشوی مبل از جمله خدمات تخصصی قالیشویی ساقدوش است.

مبل ها کثیف می‌شوند و خرده های خوراکی‌ها و مواد غذایی راهشان را در لا به لای مبل ها پیدا می کنند. ممکن است نوشیدنی روی مبل ریخته شود. یا حیوانات خانگی‌تان، همراه خود مو و گرد و خاک را روی سطح مبلمان شما بیاورند. خوشبختانه، تمیز کردن لکه های مبل نسبتاً آسان است – تنها چیزی که نیاز دارید کمی زمان و برخی از لوازم تمیز کردن عالی است.

قبل از تمیز کردن لکه های مبل این نکات را بدانید

 • قبل از پرداختن به تمیز کردن عمیق، می‌خواهید هرگونه زباله یا ذرات سطحی را از سطح مبل پاک کنید. برای تمیز کردن مبل از سر جاروبرقی با اندازه مناسب یا یک اتصال شلنگی استفاده کنید. از اتصال بلند و باریک برای وارد شدن به شکاف های مبلها استفاده کنید.
 • تمام سطوح کوسن ها را جاروبرقی بکشید. کوسن ها را بردارید و سطوح و لا به لای مبل‌ها  را جاروبرقی بکشید.

روش های تمیز کردن لکه های مبل در خانه

 • از یک مسواک قدیمی استفاده کنید. اگر لکه‌هایی وجود دارد که گرد و غبار یا کثیفی در آن جمع شده است، از یک مسواک برای شکستن لکه‌ها استفاده کنید. مراقب باشید تا آسیبی به پارچه مبل وارد نکنید. به آرامی لکه های سفت را بخراشید. سپس با دستمال کمی مرطوب و تمیز لکه را پاک کنید.
 • پرز و خز را بردارید. اگرچه برخی از شرکت ها محصولاتی را به طور خاص برای خانواده هایی که حیوانات خانگی دارند تولید می کنند، جاروبرقی معمولی شما نمی تواند پرز یا موهای حیوانات خانگی را پاک کند. از یک غلتک پرزگیر برای حذف مواردی که جاروبرقی نمی تواند استفاده کنید.

تمیز کردن لک های قدیمی مبل در خانه

روش اول :

یک محصول تمیز کننده مخصوص برای مبل پیدا کنید.

 1. مواد تمیزکننده را ابتدا روی حوله یا دستمال تمیز اسپری کنید. از برخورد مواد تمیزکننده به طور مستقیم با پارچه مبل خودداری کنید. ابتدا روی قسمتی از مبل مثلا پارچه پشت مبل ها تست کنید. واکنش پارچه را ببینید. با این کار از ورود مواد شیمیایی ناخواسته بر روی پارچه مبل جلوگیری می کنید.
 2. در صورتی که مواد مناسب برای شستشوی لکه های مبل ندارید، می توانید از سرکه سفید و جوش شیرین استفاده کنید. ابتدا سرکه سفید را روی لکه ها ریخته و سپس سرکه سفید را اسپری کنید. پس از اتمام جوشیدن این ترکیبات، با استفاده از اسفنج یا اسکاج تمیز و مرطوب سطح را پاک کنید. این مواد را فقط روی سطح لکه دار بزنید.
 3. پارچه مبل را مشخص کنید. برچسبی را پیدا کنید که به شما می گوید روکش مبل از چه چیزی ساخته شده است. این برچسب‌ها معمولاً دستورالعمل‌هایی برای استفاده از محصولات تمیزکننده روی پارچه دارند.

روش دوم :

تمیز کردن مبل پارچه ای با مواد شوینده مبتنی بر آب و بخارشو

پارچه را از قبل آماده کنید. از نرم کننده (Pre-condition) استفاده کنید. برای از بین بردن لک های روغنی و مقاوم از این مواد استفاده می شود. این مواد کار شستشو را آسان می کند و راحت تر مواد از روی پارچه مبل پاک میشوند.

 1. این نرم کننده را روی نقطه‌ای از مبل که به راحتی قابل مشاهده نیست، آزمایش کنید.مطمئن شوید که باعث تغییر رنگ نمی‌شود. سپس روی نقاط لکه دار و کثیف اسپری کنید.
 2. محلولی از مواد شوینده مبتنی بر آب و آب درست کنید.
 3. محلول شوینده خود را به صورت نقطه ای تست کنید. پارچه ای را به محلول آغشته کنید. روی قسمتی از مبل که کمی دیده می شود بمالید. (یا همان نقطه ای که نرم کننده را روی آن تست کرده بودید.)
 4. اجازه دهید محلول به مدت ۱۰ دقیقه روی پارچه بماند. سپس آن را بررسی کنید.
  یک دستمال کاغذی را روی محل فشار دهید. ببینید آیا رنگ پارچه روی آن جدا می شود یا خیر.

  اگر تغییر رنگی وجود نداشت، به مرحله بعدی بروید.   روش های تمیز کردن لکه های مبل در خانهاستفاده از بخارشو

  وکیوم بخار (جاروبرقی بخار) را آماده کنید. قبل از استفاده از جاروبرقی دفترچه راهنمای آن را حتما مطالعه کنید. باید بدانید که می شود با آن مبل را شست یا خیر.

 1. توجه کنید که باید با توجه به راهنمای دفترچه، مخزن را پر کرد. مخزن را روی جاروبرقی خود قرار دهید و درپوشی را که مایع را داخل نگه می دارد باز کنید. محلول شوینده را داخل مخزن بریزید سپس درب آن را تعویض کنید. از ریختن مواد شوینده بیش از حد استاندارد داخل بخارشوی خودداری کنید.
 2. سری مناسب برای شستن مبل را به بخارشوی وصل کرده و کار را شروع کنید.
 3. دکمه بخار را بزنید. سپس آب و بخار را روی سطح پارچه بپاشید. به آرامی حرکت کنید تا از توزیع یکنواخت شامپو اطمینان حاصل کنید.
 4. مواد شوینده اضافی را بردارید. دکمه استفاده از شامپو را رها کنید. یک بار دیگر نازل را روی سطح مبل حرکت دهید و مواد شوینده اضافی را به داخل جاروبرقی بمکید.
  در صورت لزوم فرآیند را تکرار کنید. اگر نقاط خاصی وجود دارد که نیاز به شامپوی اضافی دارند، آنها را با نازل درمان کنید. با این حال، هیچ ناحیه ای را بیش از حد شامپو نکنید، زیرا می تواند منجر به تغییر رنگ دائمی شود. اجازه دهید مبل ها کاملا خشک شوند.

روش سوم :

تمیز کردن مبل با استفاده از حلال مورد استفاده در خشکشویی

یک حلال تمیز کننده خشکشویی بخرید. این نام کمی گمراه کننده است، زیرا محصولات خشکشویی در واقع “خشک” نیستند. آنها مایع هستند – اما مانند حلال های مبتنی بر آب، آب ندارند. می توانید آن را به راحتی آنلاین خریداری کنید.

 1. اتاق را تهویه کنید. محلول‌های خشک‌شویی بوی بسیار قوی دارند، بنابراین درها و پنجره‌های موجود در آن محل را باز کنید تا بوی آن خارج شود و هوای تمیز وارد شود.
 2.  ابتدا دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی محصول خاصی را که خریداری کرده‌اید، مطالعه کنید. سپس خشکشویی را روی یک پارچه تمیز بمالید. مانند قبلا که گفته شد روی قسمتی از پارچه مبل که دیده نمیشود تست کنید. ۱۰ دقیقه صبر کنید.
 3. پارچه را روی قسمت های لکه دار کاناپه فشار دهید. شما نباید روی لکه ها بمالید. فقط پارچه را با خشک کن روی آن فشار دهید. ممکن است زمان زیادی طول بکشد. اما بی تاب نباشید. بیش از حد خشک کن روی لکه نمالید. این ممکن است به پارچه آسیب برساند.
 4. خشکشویی را پاک کنید. اگر اجازه دهید مواد شیمیایی برای مدت طولانی روی لکه شما بمانند، ممکن است باعث تغییر رنگ روی پارچه شما شوند.
 5. برای جدا کردن خشکشویی از پارچه، یک پارچه تمیز جدید را با آب مرطوب کنید. باید مرطوب باشد، اما خیس نباشد. آن را روی لکه ها بمالید و در صورت لزوم دوباره بشویید و فشار دهید.پس از اتمام کار، اجازه دهید مبل در هوا خشک شود.

پاک کردن لکه از روی مبل چرمی

یک پاک کننده چرم ملایم بخرید. اگرچه پاک کردن یک مبل چرمی با یک پارچه مرطوب به عنوان بخشی از روال تمیز کردن معمول شما عمل می کند، هر چند وقت یکبار، باید آن را تمیز کنید. مواد شیمیایی خشن می توانند به چرم آسیب بزنند و رنگ آن را تغییر دهند، بنابراین محصولی را خریداری کنید که به طور خاص برای اثاثه یا لوازم داخلی چرمی طراحی شده است.

اگر نمی‌خواهید برای تمیز کردن پول خرج کنید، می‌توانید یک محصول تمیزکننده مؤثر را ارزان و آسان در خانه بسازید. به سادگی آب و سرکه سفید را در یک کاسه به مقدار مساوی مخلوط کنید. یک محلول پاک کننده درست کنید.

تمیز کردن لکه های مبل در خانه

*اگر تجربه ای در این زمینه دارید با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.*

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

خدمات ما

شستشوی فرش

بخار شویی

مبل شویی

رفوگری

موکت شویی

شستشوی خوشخواب