نحوه تمیز کردن تشک تخت و انواع خوشخواب

نحوه تمیز کردن تشک تخت و انواع خوشخواب

چگونه تشک تخت و خوشخواب را تمیز کنیم؟

قالیشویی : شاید اینطور به نظر نرسد، اما تشک تخت یا خوشخواب شما یکی از مهم‌ترین وسایل خانه شماست. تشک شما بر کیفیت خواب شما تاثیر می گذارد. خواب راحت به نوبه‌ی خود تقریبا بر تمام جنبه های زندگی تاثیرگذار است. باید از تشک به خوبی محافظت کرد و آن را تمیز نگه داشت. یادگیری نحوه تمیز کردن تشک به شما در نگهداری از آن کمک می کند. همچنین برای افزایش طول عمر تشک این امر حائز اهمیت است. اگر در خانه حیوان خانگی یا کودک وجود داشته باشد، تشک ها با فاصله زمانی کمتری کثیف می‌شوند. اگر از آلرژی رنج می برید، به طور منظم تشک ها و ملحفه های خود را تمیز کنید. خوشبختانه تمیز کردن تشک کار پیچیده‌ای نیست.

نحوه تمیز کردن تشک تخت و خوشخواب

1.ملحفه یا روتختی را بشویید

قبل از انجام هر کاری روتختی، پتوها و روبالشی‌ها را بشویید. قبل از شستشو برچسب های هر کدام را بررسی کنید تا از چروک شدن و تغییر رنگ آنها جلوگیری کنید.

ما توصیه می کنیم برای کمک به تمیز نگه داشتن تشک و خوشخواب خود، هر هفته ملحفه ها را بشویید. فاصله زمانی شستشو بستگی به میزان در معرض بودن آلودگی ها دارد.

2. ارزیابی لکه ها و کثیف بودن تشک

بهترین راه برای تمیز کردن تشک به میزان کثیف بودن و نوع لکه های آن بستگی دارد. تکنیک تمیز کردن معمول تشک با تکنیکی که برای از بین بردن لکه استفاده می شود متفاوت است. ممکن است یک ناحیه خاص به توجه بیشتری نیاز داشته باشد. مثلا ناحیه ای که دارای لکه است؛ یا بوی نامطبوعی دارد.

3. تهیه چیزهای مورد نیاز برای تمیز کردن

برای تمیز کردن صحیح تشک باید لوازم زیر را تهیه کنید :

 • آب سرد
 • جوش شیرین
 • پارچه یا حوله برای تمیز کردن
 • پودر یا مایع لباسشویی ملایم، بدون سفید کننده و بدون عطر
 • صابون ظرفشویی یا یک پاک کننده آنزیمی

هنگام استفاده از مواد شوینده و محصولات پاک کننده مراقب باشید. از موادی استفاده نکنید که به پارچه ظریف تشک شما آسیب برساند. همچنین، به خاطر داشته باشید که حذف کامل مواد شوینده از تشک دشوار است. محصولاتی با رایحه ملایم انتخاب کنید.

4. تشک را جاروبرقی بکشید

با سرعت و مکش مناسب روی تمام سطح تشک را جاروبرقی بکشید. حتماً کناره‌های تخت را جارو بکشید تا گرد و خاک به خوبی پاک شود. به درزها توجه ویژه ای داشته باشید و هرگونه کثیفی یا گرد و غبار پنهان را بگیرید.

از بین بردن لکه های تشک و خوشخواب

1. لکه های روی تشک را از بین ببرید

نواحی دارای لکه و تغییر رنگ را بیابید. هرگز تشک خود را خیس نکنید. آب یا محلول تمیز کننده را مستقیماً روی آن قرار ندهید. در عوض، از یک پارچه تمیز برای استفاده و برداشتن محلول استفاده کنید. تا حد امکان از محلول تمیز کننده کمتری استفاده کنید.

با استفاده از روش زیر لکه ها را پاک کنید :

 1. مقدار بسیار کمی از مایع لباسشویی یا هر شوینده دیگری را روی پارچه تمیزی بریزید.
 2. به آرامی ناحیه لکه دار را با پارچه پاک کنید.
 3. یک پارچه تمیز دیگر را با آب خیس کنید.
 4. به آرامی ناحیه لکه دار را با پارچه آغشته به آب پاک کنید.
 5. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید تا لکه از بین برود.

بهترین راه حل برای از بین بردن لکه بستگی به نوع لکه دارد. برای لکه های خون، ادرار و سایر لکه های سرسخت، بهترین گزینه معمولاً یک پاک کننده آنزیمی است. شما همچنین می توانید از مخلوط آب و صابون ظرفشویی استفاده کنید. فقط از کف های تشکیل شده روی آن استفاده کنید.

انواع دیگر لکه ها به راحتی با محلول های تمیزکننده معمولی پاک می شوند. یک گزینه رایج برای پاکسازی لکه ها، تهیه محلول 1:1 از آب سرد و پراکسید هیدروژن است.

صرف نظر از راه حل مورد استفاده، روش باید یکسان باشد. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد چندین راه حل را امتحان کنید تا به درستی لکه را پاک کنید.

تمیز کردن لکه های تشک با جوش شیرین و سرکه

از آنجایی که روش پیشنهادی ما زمان زیادی می برد، بهتر است تشک خود را اول صبح تمیز کنید. به این ترتیب، می توانید اجازه دهید جوش شیرین به مدت 8 ساعت یا بیشتر کار خود را انجام دهد و تا عصر همه چیز را تمیز کنید.

برای پاک کردن لکه های تشک تخت و انواع خوشخواب مراحل زیر را طی کنید.

 1. مقداری جوش شیرین، سرکه و اندکی مایع ظرفشویی را ترکیب کنید.
 2. محلول را در ظرف اسپری بریزید.
 3. روی لکه های تشک محلول را اسپری کنید.
 4. بگذارید چند ساعت بماند.
 5. با یک پارچه تمیز محل لکه ها را پاک کنید.
 6. روی تشک را جاروبرقی بکشید تا جوش شیرین کاملا پاک شود.

تمیز کردن تشک تخت و انواع خوشخواب

بعد از اینکه لکه های قابل مشاهده را پاک کردید و اجازه دادید روکش تشک کاملا خشک شود، یک لایه نازک جوش شیرین را به تنهایی روی تمام سطح تشک بمالید. جوش شیرین به جذب رطوبت و خنثی کردن بو کمک می کند.

پس از استفاده، به سادگی جوش شیرین را حداقل برای چند ساعت روی تشک بگذارید. در صورت امکان، پنجره های اتاق خواب خود را برای افزایش جریان هوا باز کنید. سپس جوش شیرین ها را با جاروبرقی تمیز کنید.

تشک را برگردانید و در صورت نیاز جاروبرقی بکشید. سطح زیری تشک شما احتمالاً هیچ لکه قابل مشاهده ای نخواهد داشت، اما همچنان می تواند مقدار زیادی گرد و غبار، رطوبت و موارد دیگر را در خود جای دهد.

سخن آخر :

به طور کلی، توصیه می کنیم تشک خود را هر 6 ماه تمیز کنید. البته اگر چیزی روی تشکتان ریخت، باید بلافاصله قبل از ایجاد لکه آن را تمیز کنید. استفاده از محافظ تشک با کیفیت نیاز به تمیز کردن مکرر تشک را کاهش می دهد. تمیز کردن منظم به افزایش طول عمر تشک شما کمک می کند.

پاک کردن لکه مبل در خانه

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات ما

شستشوی فرش

بخار شویی

مبل شویی

رفوگری

موکت شویی

شستشوی خوشخواب